Faworki

Chrusty, faworki, chruściki, a u mnie kokardki.
Bo takie wygodniej się je i smaży.

Uwierz mi, nie zastanawiam się czy cukier puder spadnie zaraz po pierwszym gryzie, brudząc przy tym stół i spodnie. Tutaj po prostu chwytam i na raz jem małego, chrupiącego faworka, delektując się smakiem.

Są takie, jakie być powinny – lekkie, kruche, delikatnie rozsypujące się w ustach. Jest to prosty przepis, ale ważna jest dokładność. 

ciasto

Pamiętaj, że są różne mąki. Nawet to, jakiej firmy mąki użyjesz może wpłynąć na to, jak dużo przyjmie ona płynów. Czasem trzeba dodać łyżkę więcej lub mniej, gdy ciasto tego potrzebuje. Musisz obserwować i kontrolować ciasto.
To samo tyczy się jaj – żółtka potrafią być różnej wielkości. 

tłuszcz

Możesz użyć oleju roślinnego lub smalcu. W tym przepisie jest to mix, co uważam za dobry kompromis. Ja smażyłem na głębokiej patelni, dzięki czemu nie potrzebowałem go aż tak dużo. Jeśli wybierzesz garnek – pamiętaj, aby dać więcej tłuszczu.

Temperatura smażenia powinna wynosić 175°C. Aby wiedzieć, jaką temperaturę osiągnął tłuszcz potrzebny jest termometr. Jeśli nie jesteś posiadaczem takiego sprzętu, umieść kawałek ciasta w tłuszczu. Ciasto zaraz po zanurzeniu powinno unieść się na powierzchni i zacząć smażyć. Jeśli opada na dno i z trudem się podnosi to zaczekaj jeszcze chwilę i powtórz próbę.  

faworki

czas przygotowania

30 minut 

czas gotowania

15 minut

czas całkowity

45 minut

kategoria

liczba porcji

około 100

Składniki

ciasto

  • 300 g mąki typ 450
  • 180 g  kwaśnej śmietany 18%
  • 4 żółtka rozmiar M
  • ¼ łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki spirytusu / wódki

do smażenia

  • 0,5 l oleju
  • 2 kostki smalcu
Wykonanie

ciasto

  1. Przesianą mąkę wymieszaj wraz z solą. Dodaj do niej żółtka i śmietanę. Wyrabiaj wszystko razem i po chwili dodaj spirytus i dalej wyrabiaj ciasto. 
    Ciasto powinno być jednolite, ale jeszcze nie gładkie. 
  2. Gdy mamy jednolitą kulkę, czas na napowietrzenie ciasta. Użyj do tego wałka lub tłuczka do mięs. 
    Kilkukrotnie rozbijaj ciasto na cienki blat, po czym składaj je i powtarzaj proces kilkukrotnie. Dzięki temu faworki będą przyjemnie chrupiące i pełne pęcherzyków.
  3. Zawiń ciasto w folię i odstaw na 15 minut, aby odpoczęło.
  4. Po upływie czasu podziel ciasto na 3 części. Każdą część rozwałkuj możliwie jak najcieniej (grube będą twarde i tłuste!). 
    Wytnij kwadraciki i dwoma palcami ściśnij środek faworka tworząc kokardkę.
  5. Smaż na oleju rozgrzanym do 175°C na złoty kolor z dwóch stron.
  6. Usmażone faworki odkładaj na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Posyp cukrem pudrem i dziel się z bliskimi!

Jeśli zrobisz ten przepis, pamiętaj, żeby mnie oznaczyć, abym mógł cię łatwo znaleźć. Obserwuj mnie na Instagramie, żeby być na bieżąco!

podobne posty

Dominik Bosek

kucharz i bloger

Cześć! Jestem Dominik, a to moja boska kuchnia. Na co dzień jestem kucharzem w restauracji w centrum Warszawy. Uwielbiam swoją pracę, ale uwielbiam też gotować w domu i dzielić się tym z innymi. Czytaj więcej…

Dominik Bosek